Poročilo o delovanju vaških vodovodov v letu 2010 ter načrti za leto 2011

datum: 30.11.2010
kategorija: Obvestila

Po popisu iz leta 2002 je imela občina Ajdovščina 18.095 prebivalcev. Po podatkih izvajalca javne službe vodo-oskrbe je na javno vodovodno omrežje priključenih 15.556 prebivalcev. Torej se 2.539 prebivalcev občine Ajdovščina oskrbuje iz lastnih vodo-oskrbnih sistemov, večji-del iz javnih vodovodov, v manjši meri pa so še v uporabi kapnice.

V zadnjih letih sta bila sprejeta dva pomembna pravilnika, ki sta natančno določila odgovornosti na področju vodo-oskrbe. Pravilnik o pitni vodi (UL RS 19/04) je sprejelo Ministrstvo za zdravje ter določa zahteve, ki jih mora izpolnjevati pitna voda, z namenom varovanja zdravja ljudi. V njem je določena obveza zagotavljanja skladnosti in zdravstvene ustreznosti pitne vode, pri čemer je izpolnjevanje zahtev iz pravilnika obveza za vse vodovodne sisteme, ki oskrbujejo nad 50 prebivalcev, oziroma zagotavljajo povprečno 10 m3 pitne vode na dan. Pravilnik o oskrbi s pitno vodo (UL RS 35/06) pa je sprejelo Ministrstvo za okolje in prostor. Ta pravilnik postavlja zahteve, ki morajo biti izpolnjene pri opravljanju storitve obvezne gospodarske javne službe varovanja okolja oskrbe s pitno vodo.

Občina Ajdovščina je v ODLOKU o oskrbi s pitno vodo na območju občine Ajdovščina določila območja, kjer se opravlja javna služba službe ter območja, kjer je dovoljena lastna oskrba s pitno vodo. Območja, kjer se samo-oskrbujejo, so: Podkraj, Bela, Hrušica - Strelice, Avžlak, Vodice, Višnje, Grivče, Gorenje, Čohi, Brod, Slokarji, Kompari, Kovači, Stomaž, Kamnje, Vrtovin (zgornji del), Ravne.
V letu 2007 je bil vzpostavljen HACCP sistem nadzora nad 15 vaškimi vodovodnimi sistemi, v okviru katerega se dvakrat letno izvajajo analize biološke in kemične ustreznosti pitnih vod, o izvidih pa se sproti obvešča uporabnike tako preko lokalne radijske postaje, kot tudi s pisnim obveščanjem kontaktnih oseb za vsak vodovod posebej. Rezultati analiz kakovosti vode med letom nihajo, tako da Občina Ajdovščina ni preklicala opozorila, da je potrebno vodo pred zaužitjem prekuhavati. To velja za vse vodovodne vaške sisteme, razen za tiste, za katere je bilo (ali bo) izrecno preklicano. Za obdobje zadnjih štirih let lahko ugotovimo, da je bil vsak nadziran vodni vir vsaj občasno oporečen.

Ker pa prekuhavanje vode seveda ni trajna rešitev, je 10.3.2008 Občinski svet Občine Ajdovščina potrdil dokument identifikacije investicijskega projekta ''Zagotovitev ustrezne kakovosti pitne vode na vaških vodovodnih sistemih, ki oskrbujejo več kot 50 prebivalcev''.

Bistvo sprejetih rešitev je bilo naslednje:
- občina je sprejela potrebne ukrepe ter se zavezala izvesti vse potrebne investicije, skladno z zahtevami HACCP načrta ter pravilnikov za zagotovitev kakovosti pitne vode;
- občina bo potrebne ukrepe izvedla brez pogojevanja do uporabnikov glede ureditve upravljanja, prav tako se bodo ukrepi izvajali ne glede na to, ali bo sprejeta odločitev o zaračunavanju stroškov uporabnikom ali ne;
-vsa nabavljena in vgrajena oprema bo ostala v lasti in vzdrževanju Občine Ajdovščina.

Na osnovi tega dokumenta smo v zasledovanju cilja zagotovitve neoporečne pitne vode pričeli z nameščanjem dezinfekcijskih naprav po posameznih vodovodnih sistemih ter izvajati tudi druge potrebne ukrepe. Doslej so bile nameščene UV dezinfekcijske naprave na vodovodih Brod, Podkraj (spodnji) in Kamnje, na vodovodu Gorenje pa je bila nameščena dezinfekcijska naprava z doziranjem natrijevega hipoklorida. V teku so priprave za namestitev dezinfekcijskih naprav na vodovodih Stomaž - Brith ter Vrtovin. Vzdrževanje teh naprav bo poverjeno Komunalno stanovanjski družbi, ki bo z decembrom 2010 prevzela tudi vodenje HACCP dokumentacije za vse vaške vodovodne sisteme.

Peter Kete