Razglašena visoka ogroženost afriške prašičje kuge

datum: 28.01.2021
kategorija: Novice

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je v uradnem listu objavila sklep o določitvi visoke stopnje ogroženosti zaradi afriške prašičje kuge pri divjih prašičih po vsej Sloveniji. Previdnost tudi na našem območju ne bo odveč. Nujno je potrebno izvajati ukrepe, s katerimi se bolezen zameji. V primeru, da v naravi opazite poginulega divjega prašiča, o tem nemudoma obvestite center za obveščanje – 112.

Pri nas še ni nimamo potrjenega primera z afriško prašičjo kugo, ki pa se pospešeno širi v drugih evropskih državah, zato je za celotno območje Slovenije razglašena visoka ogroženost. Bolezen najpogosteje vnesejo na nova, neokužena območja okuženi divji prašiči, zbolijo pa lahko tudi domači prašiči. Za prenos bolezni je večkrat kriv tudi človek s svojim ravnanjem (odmetavanje ostankov hrane, ki vsebujejo meso okuženih živali). Ko je bolezen prisotna, se širi predvsem z neposrednim stikom zdravih domačih ali divjih prašičev z okuženimi. Pri preprečevanju bolezni imajo lovci zelo pomembno vlogo, saj s svojim ravnanjem v veliki meri vplivajo na širjenje bolezni med divjimi prašiči – širjenje lahko omejijo ali pa pospešijo.

Med nujne ukrepe, ki jih je potrebno za preprečevanje širjenja bolezni upoštevati, sodijo: prepoved prejemanja živih divjih prašičev in njihove odpreme na druge lokacije, prepoved in omejitev krmljenja na krmiščih, biovarnostni ukrepi v zvezi z lovom in ustrezno ravnanje z najdenimi poginulimi divjimi prašiči. Zaradi visoke stopnje ogroženosti je predviden tudi izredni odstrel divjih prašičev. Najpomembnejši ukrep za zgodnje odkrivanje bolezni pa je čimprejšnja najdba poginulih divjih prašičev, njihovo zbiranje in odstranitev iz lovišča. V primeru, da v naravi najdete mrtvega divjega prašiča, o tem nemudoma obvestite center za obveščanje, na telefonsko številko 112. Če pridete v stik z okuženimi divjimi prašiči obleko in obutev zamenjajte, očistite in razkužite, prav tako si, preden pridete v stik z domačimi prašiči, temeljito umijte in razkužite roke. Bolezen ogroženosti za ljudje ne predstavlja, lahko pa veliko škodo povzroči med živalmi, zato previdnost ne bo odveč.