Evropski teden zmanjševanja odpadkov
datum: 26.11.2014
kategorija: Obvestila
Smo sredi Tedna zmanjševanja odpadkov, ki v letošnjem letu poteka od 22. do vključno 30. novembra ter poudarja pomen zmanjševanja odpadkov hrane. Sodelujmo!
V Evropski uniji se, poleg učinkovitega zbiranja in ločevanja komunalnih odpadkov, vedno bolj poudarja preprečevanje nastajanja odpadkov. V Sloveniji smo glede tega šele v začetni fazi, saj so nujne spremembe tako pri izdelavi izdelkov kot tudi pri okoljski ozaveščenosti prebivalstva. Že v samem gospodinjstvu se namreč lahko zmanjša količina odpadkov z izbiranjem izdelkov za večkratno uporabo, brez nepotrebne ali vsaj s povratno embalažo, dolgo življenjsko dobo in podobno. Prav tako pa je pomembno, da se zavedamo, da odpadki nastajajo ob vsaki naši dejavnosti, povsod, kjer smo: doma, v šoli, na igrišču, v podjetju...
Ključ rešitve je v vsakem od nas. Kot posamezniki lahko sprejmemo v vsakdanjem življenju preproste ukrepe, ki vplivajo na zmanjševanje količine odpadkov.
Na kakšen način in s katerimi ukrepi lahko prispevam k zmanjševanju odpadkov?
· Na poštni nabiralnik nalepim rumeno nalepko, da ne želim prejemati reklam.
· Izogibam se razmetavanju s hrano, tako da do konca porabim načeta živila, preden kupim nova v trgovini.
· Ostanke obrokov in olupke sadja, zelenjave.., uporabim za kompostiranje.
· Pijem vodo iz pipe, da prispevam k zmanjšanju količine odpadnih plastenk. Za na pot si vodo nalijem v plastenko ali stekleničko za večkratno uporabo.
· Preden grem po nakupih, si napišem nakupovalni seznam stvari, ki jih zares potrebujem. Količino nakupov prilagodim svojim potrebam. Pozoren sem na rok uporabe, še posebno pri hitro pokvarljivih izdelkih.
· Izogibam se individualnemu pakiranju in majhnim zavitkom in dajem prednost izdelkom po teži ali v večjih zavitkih.
· Nič več plastičnih vrečk! Pri nakupih uporabljam vrečke za ponovno uporabo, vrečke iz tekstila ali nakupovalno košaro.
· Tiskam na obe strani lista in tako porabim manj papirja.
· Za elektronske aparate uporabljam baterije za ponovno polnjenje.
· Pokvarjene igrače, kolo ipd., dam popraviti.
· Premajhna oblačila oziroma oblačila, ki jih ne uporabljam več, podarim sorodnikom ali prijateljem ali pa jih odnesem v posebne zbiralnike za oblačila.
POTROŠNIKI IN GOSPODINJSTVA S SVOJIMI NAKUPOVALNIMI NAVADAMI, PONOVNO UPORABO IN LOČEVANJEM ODPADKOV, KLJUČNO VPLIVAMO NA ZMANJŠANJE ODPADKOV.
SODELUJMO V TEDNU ZMANJŠEVANJA ODPADKOV!
(Povzeto po Eko šola, ORZ, Infodrom)