Katja in Anja, športnici iz Ajdovščine, slavili na Japonskem Svetovne zimske igre specialne olimpiade
datum: 04.04.2005
kategorija: Obvestila
Od 21. februarja do 6. marca so v Naganu na Japonskem potekale Svetovne zimske igre specialne olimpiade, letos pod geslom PRAZNUJMO SKUPAJ. V slovensko ekipo športnikov sta se uspeli uvrstiti tudi Katja Pegan iz Gabrij in Anja Pirjevec iz Ajdovščine ter se domov vrnili z medaljami. Katja je osvojila srebrno medaljo v smuku in bronasto v veleslalomu, Anja pa je na koncu iger prav tako slavila tretje mesto v veleslalomu.
Igre so se za slovenske udeležence pričele zelo vznemirljivo – teden dni pred odhodom je namreč na ljubljansko letališče Brnik prispel olimpijski ogenj na svoji poti iz Grške olimpije do Nagana na Japonskem. Potovanje je bilo precej naporno: najprej do Pariza, od tam pa 12 ur letenja do Tokia, nato še 5 ur do mesta Takayama, kjer so bili nameščeni v rehabilitacijskem centru. Igre so pričeli s tako imenovanim "Host town" programom – gre za tridnevni program prilagajanja okolju in ljudem države gostiteljice. Namen programa je predvsem aklimatizacije športnikov, pa tudi spoznavanje kulture in tradicije tamkajšnjih prebivalcev: po hiši so hodili sezuti, spali so v "tatami" sobah – po japonsko, na tleh in se kopali v skupnih kopališčih. Japonski način prehranjevanja in novi okusi so bili večini všečni, domačini so bili prijazni in hitro so se stkala nova prijateljstva.
Tekmovanja so potekala na več olimpijskih prizoriščih v okolici Nagana: alpsko smučanje na Šigakonu, smučarski teki pa v Hakubi. Alpski smučarji so tekmovali v smuku, slalomu in veleslalomu v treh težavnostnih kategorijah, tekači pa so tekli na razdaljah od 50 m do 7,5 km v klasični in drsalni tehniki. Poleg tega so se športniki pomerili še v hitrostnem in umetnostnem drsanju, floor hokeju, bordanju in krpljanju.
Tekmovalci v smučarskih disciplinah so bili v skladu z načeli Specialne olimpiade preko kvalifikacij razdeljeni v manjše skupine – glede na spol, rezultat s predtekmovanja in starost, tako da so imeli znotraj skupine (do 8 tekmovalcev) vsi podobne možnosti za uspeh.
Slovenska ekipa je bila dobro pripravljena, saj so se na olimpiado pripravljali tudi na skupnih treningih. Naša Anja je trenirala s Tanjo Princes, Katjo pa je vodil Rajko Brus. Na svoj odlični uspeh sta obe zelo ponosni, veseli pa so ga tudi njuni prijatelji, ki so ju ob povratku pričakali že na ljubljanskem letališču. Anjo so v domači šoli Kozara v Novi Gorici pozdravili sošolci in učitelji, veseli pa so jo bili tudi doma, v Ajdovščini. Katji pa so priredili sprejem v ajdovskem Varstveno delavnem centru, še posebno lepo pa je bilo kasneje, v Gabrjah, kjer so jo s sprejemom pričakali domačini – dogodek je organizirala Krajevna skupnost Gabrje.
Dekletoma gredo vse čestitke, pa še veliko podobnih uspehov!Na igrah je sodelovalo 86 držav, na tekmovanjih se je pomerilo 1900 tekmovalcev, nad katerimi je bdelo 800 trenerjev. Pri izpeljavi iger je pomagalo 8500 prostovoljcev, na prizoriščih je navijalo 1200 družinskih članov, igre pa je spremljalo tudi 1000 novinarjev.
Številke kažejo na veliko zahtevnost organizacije, ogromna medijska podpora pa na visoko kakovostno raven dogodka.