Obvestila

Kam z odpadnimi zaščitnimi maskami?

datum: 29.10.2020
kategorija: Koronavirus

V času epidemije so maske obvezno, pa tudi najbolj učinkovito zaščitno sredstvo, ki skupaj z umivanjem rok, higieno kašlja ter vzdrževanjem ustrezne distance do drugih oseb najbolj prispeva k zmanjšanju širjenja okužbe s koronavirusom.

Najpogosteje se uporabljajo zaščitne maske za enkratno rabo, ki pa jih moramo takoj ko se navlažijo, MASKEoziroma po največ dveh urah rabe, zamenjati. Odrabljene odložimo med mešane komunalne odpadke, torej v zabojnik za ostanek odpadkov. Odvržene na tla bodo namreč najverjetneje končale v bližnjem potoku ali grmu in onesnaževale okolje. Ker so pretežno izdelane iz polipropena, je njihov razpad zelo počasen.

Zaradi pomanjkanja mask v prvem, spomladanskem valu okužb, je Civilna zaščita Občine Ajdovščina, v sodelovanju z domačimi podjetji in ob pomoči prostovoljcev, izdelala maske WAM1 za večkratno uporabo. Te so še vedno na voljo pri domačih humanitarnih organizacijah. Zaposlene v UKC Ljubljana pa so v istem obdobju začele šivati maske za večkratno uporabo ter kroj in postopek izdelave objavile na spletu. Navodila so še vedno uporabna – kliknite. Takšne maske primerno ščitijo in bistveno prispevajo tudi k zaščiti okolja. Priporočeno je, da po uporabi, do pranja, takšno masko hranimo v zaprti vrečki, predvsem je pomembno, da ni možnosti stika s čistim perilom. Peremo jih z običajnim pralnim praškom na 60° C ali 95° C ter jih suhe prelikamo z likalnikom pri visoki temperaturi, brez pare.

Drugače pa je z odrabljeno zaščitno opremo bolnikov in oseb, ki so v karanteni ali samoizolaciji. V tem primeru so takšni odpadki lahko zelo nevarni, zato jih zaradi preprečevanja širjenja okužbe odlagamo na poseben način. Zaščitne maske, rokavice, osebne odpadke (npr. uporabljene robčke) in odpadke, ki nastanejo pri čiščenju prostorov, kjer se nahaja takšna oseba, je potrebno odložiti v plastično vrečko – vsebine vreče ne tlačite! Polno vrečo tesno zaprite in jo namestite v še eno plastično vrečo ter tudi to tesno zaprite, nato pa jo vsaj 72 ur hranite ločeno od ostalih odpadkov, na varnem mestu, kjer ni otrok in živali (npr. na balkonu, v garaži …). Šele nato jo odložite v zabojnik za mešane komunalne odpadke (ostanek odpadkov). 

Zaščitna oprema je nujnost, hkrati pa je prav, da se zavedamo njenega vpliva na okolje. Zato so maske za večkratno uporabo, ki so izdelane iz primernega materiala, naravi prijaznejša izbira. Vsekakor pa je nadvse na mestu previdnost in natančnost pri odlaganju takšnih odpadkov.