Soglasje k manjši rekonstrukciji
Zakon o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O); v nadaljevanju: ZUreP-3) določa, da se posegi v prostor izvajajo tako, da so skladni z neposredno uporabnimi temeljnimi pravili urejanja prostora, s podrobnejšimi pravili urejanja prostora, s prostorskimi izvedbenimi akti in s sorodnimi predpisi.
Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3)
Gradbeni zakon (Uradni list RS, št. 199/21 in 105/22 – ZZNŠPP; v nadaljevanju: GZ-1) v 7. členu določa, da je za manjše rekonstrukcije, ki pomenijo manjše povečanje prostornine ali prizidave zunanjega stopnišča ali dvigala, treba pridobiti soglasje občine glede skladnosti s prostorskim aktom. GZ-1 nadalje določa, da se do uveljavitve izvršilnih predpisov manjša rekonstrukcija šteje za rekonstrukcijo objekta.
Manjša rekonstrukcija se izvaja brez gradbenega dovoljenja in brez prijave začetka gradnje na podlagi pisnega mnenja pooblaščenega strokovnjaka s področja gradbeništva, prizidava zunanjega stopnišča ali dvigala pa tudi na podlagi pisnega mnenja pooblaščenega arhitekta, s katerim se predvidi rešitev, ki gradbenotehnične lastnosti objekta izboljša ali vsaj ne poslabšuje.
Po izvedbi manjše rekonstrukcije pooblaščeni strokovnjak s področja gradbeništva pisno potrdi ustreznost izvedenih del.