LANDS – sistem za senzorje tal in zemljišč
Projekt LANDS zajema sisteme senzorjev tal in zemljišč. Projekt zasleduje prvo prioriteto programa IPA ADRION »Podpora pametnejši Jadransko-Jonski regiji« s specifičnim ciljem SO 1.1: Krepitev inovacijskih zmogljivosti v Jadransko-jonski regiji.
Projekt LANDS želi povečati vpliv najsodobnejših tehnologij v informacijskih in komunikacijskih tehnologijah ter preprečevanju nesreč z odpravo ovir za spremljanje in izvajanje teh tehnologij.
Ključen cilj projekta je razvoj in krepitev raziskovalnih in inovacijskih zmogljivosti, hkrati pa spodbuditi širšo uporabo naprednih tehnologij.
Ključen dejavnik projekta LANDS je pristop k zbiranju in analizi podatkov, ki ga omogoča transnacionalna narava projekta. Zbrani podatki, ki temeljijo na raznolikosti pokritosti tal, rabe tal in podnebnih razmer na projektnem območju, bodo omogočili vpogled za natančnejše napovedovanje nesreč. Senzorji in sistemi za napovedovanje sicer sami po sebi morda niso prelomne inovacije, prava inovacija je v celoviti uporabi in razširitvi teh tehnologij.
Z natančnim testiranjem brezžičnih senzorskih omrežij na različnih terenih in v različnih podnebnih razmerah, si projekt prizadeva za večkratno izboljšanje njihove predvidljivosti.
Projekt bo prinesel konkretne rezultate, vključno s petimi skrbno izdelanimi akcijskimi načrti, petimi pilotnimi pobudami za inkubacijo novih socialnih podjetij ali diverzifikacijo obstoječih, ter močno mrežo organizacij, ki bodo zagotavljale dolgoročen vpliv projekta.
Partnerstvo projekta sestavlja enajst partnerjev, in sicer vodilni partner Javna institucija RERA S.D. za usklajevanje in razvoj Splitsko-dalmatinske županije (HR); Občina Ajdovščina (SI); Evropski inštitut za lokalni razvoj (EL); Univerza v Bologni (IT); Mreža idej nacionalnega konzorcija (IT); Fakulteta za poslovno ekonomijo in pravo (ME); Znanstveno-tehnološki park Čačak (RS); Evropska razvojna agencija – Poslovalnica Skopje (MK); Občina Derventa (BA); Združenje mladih albanskih podjetnikov (AL) in Občina Berovo (MK).
Skupna vrednost projekta: 1.492.796,56
Vrednost sofinanciranja iz EU sredstev: 1.268.877,07