Prireditev ob 30. obletnici prostovoljskega programa »Postani moj prijatelj«
datum: 14.04.2025
kategorija: Novice
Danes smo se udeležili prireditve ob pomembnem jubileju, 30-letnici prostovoljnega socialnega dela s sloganom »Postani moj prijatelj«. V avditoriju Škofijske gimnazije Vipava je potekala prireditev, ki je obeležila dolgoletno sodelovanje med CIRIUS Vipava, Škofijsko gimnazijo Vipava in Srednjo šolo Veno Pilon Ajdovščina.
Program Postani moj prijatelj poteka od leta 1995 in temelji na tedenskem prostovoljnem delu dijakov obeh srednjih šol. Približno 30 dijakov tedensko sodeluje v druženju z učenci – igrajo se, pogovarjajo in jim namenjajo pozornost ter čas glede na njihove potrebe. Na prireditvi so sodelovali učenci, dijaki in predstavniki vseh treh ustanov. Program se je začel z recitacijo učenca CIRIUS Vipava in nadaljeval z glasbenimi točkami, pogovorom med prostovoljcem in učencem ter nagovori gostov. Prisotni so bili tudi ravnatelji, mentorji, koordinatorji in drugi vabljeni gostje. Zbrane sta nagovorila tudi župan Občine Ajdovščina, Tadej Beočanin, in župan Občine Vipava, mag. Anton Lavrenčič. V svojem nagovoru je župan Občine Ajdovščina, Tadej Beočanin, izpostavil pomen osebne izkušnje prostovoljstva in medčloveške bližine ter poudaril: »Verjamem, da vam bo to prostovoljsko delo dalo veliko več, kot si morda predstavljate danes – ostalo bo v vas kot dragocena izkušnja, ki vas bo
spremljala in oblikovala tudi na vaši življenjski poti.« Tudi župan Občine Vipava, mag. Anton Lavrenčič, je v svojem nagovoru izrazil podporo programu in dejal, da je vesel, da program Postani moj prijatelj v Vipavi lepo poteka in s svojo vsebino bogati lokalno skupnost. Vsaka prostovoljka in vsak prostovoljec je ob tej priložnosti prejel simbolično darilo zase ter še eno darilo za učenca, ki ga obiskuje. Darila so nato tudi osebno predali učencem, s katerimi sodelujejo, kar je še dodatno poudarilo pomen osebnega odnosa in vezi, ki so se skozi leta stkale med udeleženci programa. Program Postani moj prijatelj pomembno prispeva k vključevanju, socialni povezanosti in medgeneracijskemu sodelovanju. Prostovoljci skozi redni stik z učenci razvijajo socialne veščine, empatijo in občutek odgovornosti. Sodelovanje med ustanovami poteka kontinuirano, ob podpori mentorjev, koordinatorjev in lokalnega okolja.
Ob jubileju so sodelujoče ustanove poudarile pomen nadaljnjega povezovanja in izmenjave izkušenj ter izrazile zavezo k nadaljevanju in nadgradnji programa tudi v prihodnje.