Idejna zasnova namakalnega sistema je izdelana
datum: 08.11.2024
kategorija: Novice
V zgornji Vipavski dolini načrtujemo izgradnjo največjega namakalnega sistema v Sloveniji. Idejna zasnova je izdelana. Po včerajšnji seji je bila predstavljena ajdovskim občinskim svetnikom. Izvedbeni načrti bodo nared do konca prihodnjega leta, z letom 2026 pa naj bi se začela gradnja.
Podnebne spremembe so dejstvo, ni jih več mogoče blažiti niti zaustaviti. Zato se jim moramo prilagoditi. Edini način prilagajanja kmetijstva novim razmeram je namakanje. Namakalni sistem, ki ga nameravamo vzpostaviti na Vipavskem, je trenutno največji namakalni sistem, ki se projektira v Sloveniji. V začetku leta se je začelo s pripravo idejne zasnove sistema za obe zgornje-vipavski občini. Preko javnega naročila je bilo za izdelavo izbrano podjetje Lineal, d. o. o., ki je obsežne idejne projekte pripravljalo skupaj s tremi partnerji in devetimi podizvajalci. Namen idejne zasnove je umeščanje osrednjih elementov namakalnega sistema v prostor. Idejna zasnova v šestih različnih variantah je bila v oktobru najprej predstavljena delovni skupini, včeraj po redni seji pa še ajdovskim občinskim svetnikom.
Variante različno umeščajo glavno črpališče na spodnjo ali zgornjo stran, različen je tudi potek cevovoda – po kopnem ob jezeru oziroma po jezerskem dnu. Po večkriterijski analizi je bila izbrana varianta, ki predvideva umestitev glavnega črpališča pod pregrado in potek cevovoda po kopnem. Za ajdovski del namakalnega sistema bo urejeno eno glavno črpališče in 8 dodatnih črpališč za poviševanje tlaka. Trasa primarnega cevovoda se od vmesne akumulacije nadaljuje proti vzhodu po lokalni cesti, nato se priključi na poljsko pot, ki poteka vzporedno s hitro cesto in vodi do vozlišča. Celotni sistem (po obeh občinah) obsega približno 25 km primarnega cevovoda in 123 km sekundarnih razvodov. V Ajdovščini je za 1340 hektarov namakalnih površin, v Vipavi pa še za okoli 470 hektarov.
Časovno projekt teče po zastavljenem planu. Do konca leta 2025 bo izdelana kompletna projektna dokumentacija, ki obsega izdelavo vseh gradbenih načrtov za pridobitev gradbenega dovoljenja in za izvedbo, izdelavo presoje vplivov na okolje, izdelavo tehnološkega elaborata ter izdelavo dokumentacije za pridobitev vodnega dovoljenja. Predviden pričetek gradnje, ki je sicer pogojena z uspešnim kandidiranjem na razpis Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, od koder si obetamo pridobiti 100 % potrebnih sredstev, je načrtovan v začetku leta 2026.