Novosti v zvezi z vaškimi vodovodi

datum: 27.11.2008
kategorija: Sporočila za javnost

Na našem spletišču smo že pisali a href="http://www.ajdovscina.si/index.php?i1=OJDi2=sloi3=1i4=djvi5=ter_lst_193i10=artici12=AF17F58CC50E205AC1256F9D00270AC8i15=onj1=utf-8j2=contentj3=gidsj4=" target="_blank"o zaostritvi nadzora nad oskrbo prebivalstva s pitno vodo/a po vstopu Slovenije v Evropsko unijo, zaradi česar so na udaru predvsem manjši vodovodni sistemi, ki so še brez upravljalcev. V Občini Ajdovščina deluje veliko vaških vodovodnih sistemov, ki so glede na veljavne pravilnike opredeljeni kot zasebni.

Iz popisa prebivalstva, ki je potekal leta 2002, ima Občina Ajdovščina 18.095 prebivalcev, po podatkih izvajalca javne službe vodo-oskrbe pa je na javno vodovodno omrežje priključenih 15.556 prebivalcev. To pomeni, da se več kot 2.500 prebivalcev Občine Ajdovščina oskrbuje iz lastnih vodo-oskrbnih sistemov, v glavnem vodovodov, v manjši meri so v uporabi še kapnice. V sodelovanju z Zavodom za zdravstveno varstvo iz Nove Gorice smo v letu 2006 ter 2007 opravili pregled stanja. V občini Ajdovščina je bilo pregledanih 15 vaških sistemov, ki oskrbujejo več kot 50 ljudi. Ti sistemi so: Podkraj- zgornji, Podkraj- spodnji, Podkraj- Strelice, Višnje, Grivče, Gorenje, Kompari, Brod, Slokarji, Čohi, Stomaž - Brith, Stomaž - Bratini, Vrtovin, Kamnje ter Črniče-Ravne. Za vse te sisteme je bila pripravljena HACCP dokumentacija. Prav tako so se pričele opravljati redne sistematične kontrole kakovosti pitne vode, ki so v letu 2007 ter 2008 pokazale, da je voda – razen občasno – v vseh sistemih biološko oporečna. Najprej je bil sprejet še vedno veljaven ukrep, ki zapoveduje na vseh teh sistemih prekuhavanje vode pred zaužitjem. To seveda ni končna rešitev, zato je ajdovska občinska uprava v mesecu februarju pripravila dokument identifikacije investicijskega projekta ''Zagotovitev ustrezne kakovosti pitne vode na vaških vodovodnih sistemih, ki oskrbujejo več kot 50 prebivalcev'', ki je bil sprejet na marčni seji občinskega sveta. S sprejetjem tega dokumenta se je občina zavezala, da bo v naslednjih 4 letih za ureditev razmer na vodovodih iz proračuna zagotovila 300.000 €. V sklopu projekta je med drugim predvidena namestitev naprav za dezinfekcijo vode na vseh sistemih, saj se kot največja težava izkazuje prav biološka oporečnost vodnih virov. Za ta namen sta bili vgrajeni 2 poizkusni dezinfekcijski napravi na vodovodnih sistemih Brod in Gorenje. Na vodovodnem sistemu Gorenje je bila nameščena klorna dozirna naprava na sončne celice, ki se je z dobrimi rezultati takoj dokazala kot ustrezna, saj so jesenske analize pokazale, da je voda v vodovodnem sistemu ustrezna, tako da ukrep prekuhavanja za vas Gorenje ne velja več.
Za vodovodni sistem Brod pa je bila nabavljena in vgrajena UV dezinfekcijsko napravo. Gre sicer za dražjo napravo, saj poleg ostalega zahteva tudi priključek na električno omrežje. Zaradi težav s prenizkimi tlaki ter premajhnim rezervoarjem tečejo postopki za zagotovitev naprave z večjim pretokom, tako da o rezultatih še ne moremo poročati. Poleg navedenih naprav je bila v sodelovanju med občino ter uporabniki v lanskem in letošnjem letu ograjena ter očiščena večina zajetij ter rezervoarjev. Prav tako sta bili v tem času skladno z HACCP načrtom opravljeni dve usposabljanji za upravljavce. V naslednjem letu bo Občina Ajdovščina skladno s finančnimi možnostmi nadaljevala z nameščanjem dezinfekcijskih naprav ter urejanjem še neurejenih zajetij. Vse upravljavce ter kontaktne osebe pa prosimo, da se tudi v bodoče odzivajo na vsa vabila ter prošnje. Bliža se namreč 31.12. 2010, ki je po Pravilniku o oskrbi s pitno vodo (UL RS 35/06) določen kot datum, do katerega bodo morali vsi lastniki zasebnih vodovodov v soglasju z občino določiti upravljavce svojih vodovodnih sistemov.

Peter Kete