Slavnostni govor župana Občine Ajdovščina, Marjana Poljšaka, na proslavi ob 5. maju

datum: 06.05.2009
kategorija: Sporočila za javnost

Datum: 5. maj 2009, 18. ura Ajdovščina, Dvorana prve slovenske vlade, Slavnostna seja občinskega sveta

Začenjam tradicionalno slavnostno sejo Občinskega sveta Občine Ajdovščina na dan občinskega praznika, petega maja.
Pozdravljam občanke ter občane občine Ajdovščina, članice in člane občinskega sveta, podžupana Občine Ajdovščina.
Pozdravljam poslanca Državnega zbora Republike Slovenije in župana mestne občine Nova Gorica Mirka Brulca.
Pozdravljam poslanca Državnega zbora Franko Jurija in Rada Likarja.
Pozdravljam svetnika Državnega sveta in častnega občana Občine Ajdovščina Dušana Črnigoja.
Pozdravljam goste iz državne uprave.
Pozdravljam prisotne župane in podžupane sosednjih občin.
Pozdravljam vse ostale vabljene goste.
Še posebno pozdravljam prejemnike letošnjih priznanj.

Župan Občine Ajdovščina Marjan Poljšak5. MAJA, vsako leto, kot v evangelijih, povemo iste besede o slavnem dogodku, v spomin na katerega imamo občinski praznik. Občina Ajdovščina si je po drugi svetovni vojni za dan svojega občinskega praznika izbrala 5. maj, to je dan, ko je bila leta 1945 v osvobojeni Ajdovščini ustanovljena Narodna vlada Slovenije in je za nas najpomembnejši zgodovinski dogodek, ki se je zgodil na našem ozemlju. Temeljno vsebino tega dogodka in našega praznovanja opisuje tudi določilo v Statutu naše občine, navajam: "V spomin na osvoboditev izpod fašizma in priključitev Primorske Sloveniji praznuje občina 5. maja, ko je bila ustanovljena Narodna vlada Slovenije, svoj praznik." To Narodno vlado Slovenije so po drugi svetovni vojni imenovali Prva slovenska vlada, kakor je bilo pred letom 1995 tudi navedeno v aktih naše občine, navajam: "Občina Ajdovščina praznuje 5. maja občinski praznik v spomin na ustanovitev prve slovenske vlade". Zaradi zgodovinske simbolike in našega ponosa smo obdržali ime Prva slovenska vlada pri imenu Dvorana prve slovenske vlade in pri imenu Trg prve slovenske vlade. Ponosni smo na ustanovitev Narodne vlade Slovenije v Ajdovščini 5. maja 1945, ker to razumemo, kot enega najpomembnejših dejanj boja za obstoj in razvoj Slovenskega naroda, še posebej na Primorskem.

Slavnostni gostje slovesnosti v nabito polni Dvorani prve slovenske vlade Vsako leto na praznik občine ponovimo tudi slavnostne besede o duhovni vsebini naših rodov. Na občinski praznik občanke in občani ajdovske občine praznujemo tisto, kar smo in imamo zapisano v sebi, bistvo vsakega izmed nas, naših rodov, naših malih in velikih skupnosti; od pradavnine do danes zbrane izkušnje, spoznanja in sposobnosti, zapisane v našem nezavednem, v naši zavesti, neizbrisno zapisane v naših genih, v naši krvi. Spominjamo se naših prednikov in njihovega boja za obstanek ter razvoj skozi zgodovino. Slavimo njihovo ter našo voljo do preživetja in polnega življenja, njihovo ter našo pridnost in zagrizenost za delo, njihovo ter naše poštenje, bratsko sodelovanje in medsebojno pomoč. Kljubovali so vseh vrst okupatorjem, režimom in izdajalcem v lastnih vrstah. Kot so oni zmogli obstati, bomo tudi mi.


Vsako leto se na občinski praznik veselimo naših uspehov z novimi OBČINSKIMI NALOŽBAMI.
Glavne naložbe, zaključene v letu dni od prejšnjega občinskega praznika do današnjega, so:
- komunalna infrastruktura v poslovni coni Gojače,
- komunalna infrastruktura v Logističnem centru Ajdovščina,
- celovita obnova dela Goriške ceste in Župančičeve ulice,
- 1. faza razširitve in asfaltacije povezovalne ceste Tevče-Vrtovče,
- izgradnja pločnika z novim mostom na ulici IV. Prekomorske do Pal,
- izgradnja pločnika skozi naselje Črniče,
- asfaltacija glavne dostopne ceste v poslovni coni Pod letališčem,
- ureditev otroškega igrišča na ulici Ivana Kosovela in Cebejevi ulici,
- izgradnja garaž za reševalna vozila Zdravstvenega doma in Lekarne Ajdovščina,
- ureditev cestnega priključka za obrtno cono v Črničah,
- razširitev ceste in obnova mostu v Skriljah,
- pokritje balinišča v Palah.
K naložbam štejemo tudi delo v zvezi s pomembnimi projekti bližnjih naložb:
- potrditev umestitve nove Osnovne šole Ajdovščina in priprave na izbor arhitekturnih rešitev,
- potrditev variante umestitve poslovilnega objekta ter idejna zasnova širitve pokopališča v Ajdovščini,
- izdelava projektov za nov gasilski dom,
- izdelava projektov za regijsko skladišče civilne zaščite.

Naložbe v teku:
- izgradnja telovadnice in energetska sanacija Osnovne šole Otlica,
- komunalna infrastruktura v poslovni coni Pod železnico in Mirce,
- nadaljevanje rekonstrukcije regionalne ceste od Batuj do Sela,
- izgradnja kanalizacije v Dolgi Poljani;
- ureditev večnamenske dvorane in izgradnja prostorov za krajevno skupnost Budanje,
- izgradnja mrliške vežice na Colu,
- izgradnja vodohrana Malovše,
- izgradnja povezovalne ceste od Grivške ceste do Ulice Vena Pilona,
- izdelava projektne dokumentacije za večnamensko dvorano v Črničah.

Zaključen je razpis za izgradnjo Vodarne Hubelj ter obnovo 13 km vodovoda od Lokavca do Batuj ter od Izvira Hublja do Ajdovščine. To je največja občinska naložba tega mandata v vrednosti cca 7 mio EUR in je v 90 odstotkih sofinancirana iz Evropskega kohezijskega sklada ter sredstev Republike Slovenije. Z deli bomo pričeli predvidoma v mesecu juniju.

Za pomoč in sodelovanje pri financiranju občinskih naložb, se zahvaljujemo Službi vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ministrstvom vlade Republike Slovenije, evropskim ustanovam in skladom ter donatorjem.

Občina izvaja svoje temeljne naloge na področju šolstva, zdravstva, otroškega varstva, komunalne infrastrukture in podobno. Glede na pričakovan povečan vpis v otroške vrtce bomo uredili nov oddelek v Selu in dva nova oddelka v Osnovni šoli Danila Lokarja Ajdovščina. Po krajevnih skupnostih bomo nadaljevali z urejanjem potrebne komunalne, športne in druge infrastrukture ter z zagotavljanjem prostorov za delovanje krajevne skupnosti tam, kjer jih še ni. Omogočili smo večjo maso sredstev namenjenih posojilom za reševanje stanovanjske problematike občanov. Veliko je bilo in še bo narejenega na urejanju turistične infrastrukture in spodbujanju nove turistične ponudbe.


Glavna usmeritev občinske politike je in bo še naprej, da se prihranke in viške moči vlaga v cilj: NOVA DELOVNA MESTA PREKO NOVIH TEHNOLOGIJ PODJETIJ OB PODPORI UNIVERZITETNE IN DRUGE RAZISKOVALNE DEJAVNOSTI. Ta način delovanja občinske politike se razvija že od leta 2000. Z urejanjem obrtnih con in oprostitvijo plačila komunalnega prispevka izboljšujemo pogoje za širjenje obstoječih ter za nastanek novih podjetij, kakor tudi za prihod podjetij od drugod, kar vse se že dogaja. Najbolj pomagamo v primerih visokih tehnologij. Odločeni smo zgraditi stavbo raziskovalnega središča, v kateri bodo inovatorji razvijali nove izdelke in nove tehnologije. To je prava podpora našim raziskovalcem, ki želijo na osnovi novih izdelkov in tehnologij osnovati nova podjetja ali podpirati obstoječa. Domačim se pridružujejo tudi raziskovalci od drugod. Že sedanja univerzitetna in raziskovalna dejavnost pomaga podjetjem z visoko tehnologijo. Podpiramo nastanek novih univerzitetnih programov in raziskav za podporo novim podjetjem. Na občino prihajajo možni investitorji z novimi idejami in vsakega usmerjamo, da bi se strokovno naslanjal na univerzitetno dejavnost. Prepričani smo, da je naša pot razvoja prava. Sedaj so učinki še majhni v primeri z vloženimi sredstvi in trudom. V nekaj letih pa bodo učinki prekosili vloženo in v petih do desetih letih se bo iz sedanjega ter prihodnjega razvoja izkazala moč in korist za skupnost ter posameznika.

Kako nastanejo naši prihranki? Občinska politika, občinska uprava, aktivni v krajevnih skupnostih, društvih in drugih organizacijah, vsem nam je jasno in smo navajeni, da je potrebno prihraniti z iskanjem gospodarnejših rešitev. Kaj pa so naši viški duhovne moči? To je spoznanje in praksa, da na zadeve ne gledamo z egoizmom, ampak nam je jasno, da je naša duhovna moč in iznajdljivost večja, kot si mislimo in smo jo dolžni uporabiti za skupno dobro. To je spoznanje, da ob skrbi za delovno mesto bližnjega ali bolj oddaljenega, skrbiš tudi za svojo družino in zase. Tvoje prizadevanje za skupnost se ti prej ali slej tudi povrne, kot nekaj dobrega.


FINANČNA IN GOSPODARSKA KRIZA ni nastala danes, je že od prej. Krivec za krizo je kapitalistični sistem, katerega glavna moralna ne-vrednota je pohlep po denarju in materialnih dobrinah. Vendar, za brezobzirni pohlep kapitalizma so naši nekdanji vodilni politiki vedeli že, ko so ga uvajali ob podpori in po navodilih svetovnega kapitalizma. Težko je pričakovati, da bi isti politiki imeli sedaj resničen namen vplivati na omejevanje kapitalizma in na uvajanje socialističnih ukrepov. Dosedanje slovenske vlade so se ukvarjale predvsem z lastninjenjem in ne z razvojem tehnologij ter obnovo gospodarstva. Upamo, da bo s sedanjo vlado drugače. Besednjak reševanja krize z razvojem tehnologij in izdelkov je v slovenski vladi enak kot v ajdovski politiki. Ali bodo tudi ukrepi ustrezni? Vlado pozivamo, da nam pomaga pri naših razvojnih dejanjih, to je pri izgradnji stavbe središča za razvoj izdelkov in tehnologij ter za univerzitetno in raziskovalno dejavnost v podporo tehnologijam podjetij. Konkretno smo pristojnim ministrom predlagali, naj univerzitetne profesorje in raziskovalce, katerih programi lahko koristijo gospodarstvu, plačujejo tudi glede na njihovo sodelovanje z gospodarstvom.


Ker je sedaj moderno govoriti O MORALNIH VREDNOTAH, povejmo, da mi imamo moralne vrednote delo, poštenost in medsebojno pomoč. Nismo jih opustili kljub prodoru ne-vrednot kapitalizma in amerikanizacije. To je naša glavna prednost in razlog zakaj smo na področju razvoja v Sloveniji v ospredju. Smo občina, ki jo nadpovprečno skrbijo delovna mesta. Druga prednost, ki izhaja iz istih vrednot – delo, poštenost, medsebojna pomoč - je sposobnost ustvarjanja novih spretnosti in novih izdelkov. Naši predniki niso živeli z izkoriščanjem drugih, ampak le od truda lastnega dela. Tako se naučiš misliti in ustvarjati uporabne rešitve. Ajdovščina nikoli ni bila center lahkega načina zaslužka ali "prodajanja megle". Tu so ljudje morali in hoteli delati izdelke. Poštenost, trud in iznajdljivost naših prednikov so naše podedovane prednosti.


Župan Marjan Poljšak z letošnjimi nagrajenci: Božo Novak, dr. Erik Brecelj, Rozalija Bratina, Ludvik Feuče in Pavel PiccininiKako smo se letos odločali o občinskih priznanjih?
Ponosni smo na naše občanke in občane, ki se doma, po Sloveniji in drugod izkažejo s svojo strokovnostjo, še posebno smo ponosni na tiste, ki se poleg tega izkažejo še s svojim pogumom in poštenostjo, se javno izpostavijo ter s tem marsikaj tvegajo.
Cenimo občanke in občane, ki darujejo svoje prostovoljno delo za skupnost in so v tem tudi zgled drugim.
Spoštujemo občanke in občane, ki imajo energije, časa in ljubezni tudi za otroke drugih.
Hvaležni smo občankam in občanom, ki se brez ozira na stranke zavzemajo za idejo enotne Primorske in za ohranjanje vrednot NOB.
Občudujemo občanke in občane, ki so v ajdovskem športu s svojim dolgoletnim osebnim zgledom in organizacijskim delom prispevali k dejavnosti.

Spoštovane občanke in občani občine Ajdovščina, ob občinskem prazniku petem maju Vam prisrčno čestitam!

Posebej čestitam letošnjim nagrajencem: prejemniku petomajskega priznanja in prejemnikom občinskih priznanj ter spominskega priznanja in se jim zahvaljujem za njihov prispevek!

Župan Marjan Poljšak