Praznik kulture na kulturni praznik v Ajdovščini

datum: 12.02.2008
kategorija: Sporočila za javnost

Ajdovska osrednja občinska proslava ob letošnjem prazniku kulture je minila v znamenju zgodb velikih Ajdovcev. Glavni dogodek se je zgodil na praznični dan na odru Dvorane prve slovenske vlade, kjer je spregovorila letošnja slavnostna govornica, zborovodkinja in učiteljica glasbe, gospa Marinka Šuštar. Sledil je sprehod do Pilonove galerije na razstavo domačega arhitekta Svetozarja Križaja, kjer se je prešerno druženje nadaljevalo pozno v noč.

Praznična govornica - zborovodkinja in učiteljica glasbe, gospa Marinka Šuštar Odrski dogodek so oblikovali mladi domači umetniki in interpreti. Zelo glasna izvedba himne v začetku proslave je marsikoga presenetila, hkrati pa je s svojo skoraj revolucionarno drugačnostjo napovedovala zanimivo nadaljevanje. O pomenu kulture in umetnosti v življenju je najprej zapela, nato še spregovorila gospa Marinka Šuštar, zborovodkinja in učiteljica glasbe na Osnovni šoli Danila Lokarja Ajdovščina.Lutkar Klemenčič in njegova lutka Govorila je o naših pomembnih osebnostih in o pomenu njihovega umetniškega ter pedagoškega dela. Kot se za čast kulturnega govora spodobi, je tudi gospa Marinka okrcala razvoj kulture v naših krajih in omenila pomanjkanje kulturnega prostora – predvsem dobre in akustične koncertne dvorane.
ElaBandaNato se je pričela zgodba z naslovom Srečanje, velikani ajdovskega kulturnega življenja. Prvi njih – Klemenčič – nas je prijazno povabil k predstavi, z marionetno lutko, ki je tokrat lutkarjeve ukaze ubogala le simbolno, kot senca na velikem platnu dvorane. Sledila je glasba in ples, pa Pilonova poezija in zgodba o dveh prijateljih, dveh umetnikih. Veno Pilon in Danilo Lokar, prvi je v nekem trenutku izbral življenje, drugi se je celo življenje zavzemal za umetnost. In spet glasba in ples in Milan Klemenčič z nagovorom ob koncu njegove in naše zgodbe. Avtor in režiser proslave Peter Avbar, člani KAŠ teatra, plesalka Senka Božič in domača etno-rock zasedba ElaBanda so ob koncu zasluženo doživeli ovacije publike, o njih pa bomo zagotovo še slišali…
Sledil je sprehod do Pilonove galerije, pot nam je takorekoč tlakoval umetnik in arhitekt Svetozar Križaj sam: njegovo delo je Dvorana prve slovenske vlade, vključno z notranjo ureditvijo, spomenik prvi povojni slovenski vladi, urbanistična zasnova tržnice, stolp št. 12 na vogalu tržnice in največje delo – Pilonova galerija, za katere prenovo je prejel Plečnikovo nagrado. Nastopajo ... Kustosinja in direktorica Pilonove galerije, dr. Irene Mislej, je gostoljubno sprejemala množice obiskovalcev, ki so si ogledovali "skice in risbe s Plečnikovega seminarja" ter "pozna dela na Ajdovskem v fotografijah Primoža Breclja" - tako se namreč glasita podnaslova obeh zgodb znotraj razstave Svetozar Križaj – arhitekt. Križaj je zaznamoval Ajdovščino, pa tudi slovensko arhitekturo nasploh, saj je s svojimi deli že zapisan v anale slovenske arhitekturne zgodovine. Če želite vedeti še več, vam priporočamo obisk razstave – na ogled bo tudi še v prvem marčevskem tednu.

Zapisala SH