Spremljanje kakovosti voda v čezmejnem območju II

datum: 19.09.2006
kategorija: Sporočila za javnost

Danes (torek, 19. september) je v prostorih Občine Ajdovščina potekala tiskovna konferenca, na kateri so glavni akterji predstavili projekt Spremljanje kvalitete voda v čezmejnem območju II. Bistveni namen projekta je ugotavljanje stanja površinskih voda ter propagiranje varstva okolja, stroka pa je znotraj projekta ugotavljala tudi ustreznost voda za kopanje in namakanje.

Jasna Koglot, vodja projekta, župan Marjan Poljšak, Irena Raspor, vodja oddelka za okolje in prostor Projekt, vreden dobrih 44 tisoč evrov, je v veliki večini (87,6%) financirala Evropska unija, preostali delež pa so si enakomerno razdelile Občina Ajdovščina, kot prijavitelj in nosilec projekta ter partnerice: provinca Gorica, Občina Kanal ob Soči, Občina Miren Kostanjevica, Občina Šempeter Vrtojba, Občina Tolmin ter Zavod za zdravstveno varstvo Nova Gorica.
Stroka se je na območjih vseh občin partneric v projektu lotila spremljanja kakovosti tistih voda, ki so manjšega obsega ter nimajo nikakršne možnosti, da bi njih kakovost kontrolirala država. Potekale so kontrole kemijskega stanja – vodotoka, ki izrazito izstopata po vsebnosti amonijevih ionov in nitritov sta Puščavec pod deponijo Dolga Poljana na območju občine Ajdovščina in Vrtojbica na vstopu v občino Šempeter Vrtojba ter na koncu Vrtojbe, po vsebnosti nitritov pa izstopa tudi Skrivšek pod Dobravljami v občini Ajdovščina.
Kljub zgoraj navedenemu, je kemijsko stanje po zahtevah Uredbe o kemijskem stanju površinskih voda za vse merjene vodotoke ocenjeno kot dobro, razen Vrtojbice na dveh merilnih mestih in Biljenskega potoka. Zaskrbljujoča pa je najdba pesticida atrazin v potoku Puščavec pod deponijo Dolga Poljana – uporaba tega pesticida je namreč prepovedana. Nič kaj spodbudni niso niti rezultati kontrole voda za namene kopanja ali zalivanja. Razen redkih vodotokov na Tolminskem in v Kanalu ob Soči so kontrolirane vode neprimerne za kopanje in le pogojno primerne za zalivanje. Pri tem pa stroka poudarja, da je ocena le delna, za dokončno oceno bi bilo potrebno vode večkrat čez leto, predvsem v sezoni, kontrolirati.
Tiskovna konferenca ob predstavitvi projekta Spremljanje kvalitete voda v čezmejnem območju II Župan Marjan Poljšak je izrazil zadovoljstvo ob opravljeni nalogi, hkrati pa je dodal, da so rezultati doprinos k informiranju o stanju. Občina Ajdovščina ima sprejet program, po katerem bodo počasi vse fekalne vode odtekale v čistilne naprave, kar bo zagotovo veliko doprineslo k ohranjanju čiste narave.
Vodja projekta, Jasna Koglot iz Zavoda za zdravstveno varstvo Nova Gorica, ki je predstavila rezultate projekta, je še povedala, da je bila ob zaključku izdana brošura z rezultati projekta v nakladi 1000 kosov, ki so si jih razdelile posamezne sodelujoče občine. Tako so informacije o kakovosti voda dostopne vsem, ki jih ti podatki zanimajo.

Pripravila Sanda Hain