Dobitniki priznaj Občine Ajdovščina v letu 2007

datum: 08.05.2007
kategorija: Sporočila za javnost

ANTON ŽAGAR je prejel PETOMAJSKO PRIZNANJE za dolgoletno delo na področju vzgoje in izobraževanja ter ohranjanja šol na podeželju. dobitniki 07 Rodil se je v Seščah pri Preboldu. Po končani osnovni šoli se je vpisal na kmetijsko šolo v Mariboru, nato pa leta 1968 diplomiral na oddelku za biologijo in kemijo na Pedagoški akademiji v Mariboru.
1. septembra 1968 se je zaposlil kot učitelj kemije in biologije na Osnovni šoli Dobravlje. Leta 1976 pa je bil prvič imenovan za ravnatelja šole, ta odgovorna funkcija se ga drži preko 30 let!
Delo ravnatelja podeželske šole ni enostavno. Do pred kratkim je osnovna šola Dobravlje združevala kar sedem podružničnih šol. Ravnatelj mora skrbeti, da so tudi majhne vaške šole opremljene in vzdrževane. Podružnice dobravske osnovne šole so posodobljene in po opremi ter drugih možnostih skorajda ne zaostajajo za še vedno novo, moderno in barvito matično šolo v Dobravljah.
Kljub pomembnosti sodobnih učnih pripomočkov pa dušo šoli dajejo ljudje. Ravnatelj Anton Žagar skrbi, da so njegovi učitelji dobri, jih motivira, da stalno dopolnjujejo svoja znana, predvsem pa, da se tako med seboj, kot tudi z učenci, dobro razumejo. Poslanstvo vsake šole je otroke čim bolje pripraviti na nadaljevanje izobraževanja ter na življenje nasploh. Tudi tu si ravnatelj Žagar lahko šteje zasluge, saj je Osnovna šola Dobravlje dobra šola, kar med ostalim dokazujejo tradicionalna srečanja z bivšimi učenci, ki so danes znani in uspešni ter že vrsto let v februarju, v okviru praznovanj dneva šole, prihajajo na družabne pogovore. Ob koncu šolskega leta pa se ravnatelj s ponosom, skupaj z učenci, mentorji in učitelji, veseli lepih šolskih uspehov ter vseh mnogih nagrad, priznanj in drugih pohval z različnih tekmovanj in srečanj.
Obdobje ravnateljevanja Antona Žagarja bo ostalo za vedno zapisano v kronike naših krajev tudi zaradi dobrih odnosov, ki jih je ves čas vzdrževal z vodstvi krajevnih skupnosti. Saj je šola najbolj vitalen del življenja kraja, še posebej, če je to šola na podeželju: v Skriljah, v Vrtovinu, v Črničah, v Vipavskem Križu, Šmarjah, Dobravljah, in če vanjo zahajajo še otroci s Ceste, Velikih in Malih Žabelj, Kamenj, Stomaža, Potoč, Malovš, Gojač, Batuj, Sela, Brij,... … dobravski šolski okoliš vključuje kar 14 krajevnih skupnosti in 21 vasi!
Šola vsestransko kaže svojo odprtost in gostoljubnost. Večnamensko telovadnico zaradi ugodnih pogojev s pridom uporabljajo mnoga športna društva in ustanove. Ravnatelj pa na gospodaren način stalno posodablja in dopolnjuje športno in tehnično opremo telovadnice. Tako je prav v Dobravljah potekalo že mnogo pomembnih športnih srečanj.
Tudi sodelovanje med občino in šolo teče dobro. Šola je dejavna, sproti sledi vsem sodobnim trendom izobraževanja, poživlja življenje na vaseh, je zelo odprta za različna sodelovanja. Najbolj pereč problem, s katerim se je ravnatelj ubadal velik del svojega časa, je obstoj majhnih šol na vaseh. Hodil je od staršev do uradnikov, po vaseh in po ustanovah in iskal drobec upanja za obstoj šol na Brjah in v Kamnjah, pa je žal realnost današnjih standardov premagala to plemenito željo po ohranjanju tradicionalnih vrednot.
Anton Žagar pa se je skozi leta življenja na Ajdovskem v svojem prostem času udejstvoval tudi na drugih področjih družbenega življenja – bil je predsednik Krajevne skupnosti Cesta in dolgoletni predsednik Območnega odbora Rdečega Križa Ajdovščina.
Zaradi vsega dobrega, kar je Anton Žagar v času svojega službovanja napravil za šolski okoliš Osnovne šole Dobravlje in za kraje znotraj njega, si zasluži najvišje, petomajsko priznanje Občine Ajdovščina. MARTINA BATIČ je prejela OBČINSKO PRIZNANJE za uspehe na področju zborovskega dirigiranjaMartina BatičMartina Batič se je rodila 13. septembra leta 1978 v Šempeterski porodnišnici. Da bo njena življenjska pot povezana z glasbo, je imela najbrž zapisano v genih. Skupaj z osnovno šolo je v Ajdovščini opravila tudi nižjo glasbeno šolo. Po uspešno opravljeni maturi na Škofijski gimnaziji v Vipavi je vpisala študij glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo v Ljubljani in ob mentorju profesorju Marku Vatovcu z odliko diplomirala.
Že kot dijakinja se ni zadovoljila zgolj z rednim programom šole, pač pa je ob rednem šolskem delu obiskovala še orglarsko šolo na Teološki fakulteti v Ljubljani. Ob študiju se je udeleževala vseh mogočih zborovskih seminarjev doma in v tujini. Kasneje je sodelovala z različnimi zbori in solisti, ki jih je spremljala na klavirju, potovala z njimi po svetu ter prejemala nagrade na različnih tekmovanjih ter priznanja na mnogih koncertih.
Oktobra 2001 je odšla v Munchen, na Visoko šolo za glasbo, kjer je z odliko diplomirala iz študija zborovskega dirigiranja, nato pa je prav tam, v letu 2005, zaključila tudi podiplomski študij. Zaposlena je kot vodja zbora v Slovenskem narodnem gledališču Opera in balet v Ljubljani. Poleg tega kot docentka sodeluje na različnih zborovskih usposabljanjih in delavnicah doma in v tujini ter s svojim odličnim znanjem dopolnjuje žirije raznih prestižnih zborovskih tekmovanj.
Nove poti si je Martina utrla z osvojitvijo nagrade Eric Ericson, lani oktobra. To je najprestižnejše tekmovanje zborovskih dirigentov na svetu. Priredijo ga vsako tretje leto na Švedskem. Martina je bila na lanskem tekmovanju ena od 16 izbranih tekmovalcev, ki jih je tekmovalni odbor izbiral med 55 prijavljenimi kandidati iz vsega sveta, na koncu pa je, tako po izboru žirije, kot po izboru švedskih radijskih postaj, zmagala.
Nagrada Eric Ericson za mladega dirigenta pomeni velik uspeh in veliko priznanje za vloženo delo, pa tudi posebno mesto med najboljšimi na svetu. Zaradi vsega naštetega si mlada in perspektivna zborovska dirigentka Martina Barič zasluži priznanje Občine Ajdovščina.
KMETIJA ARKADE je prejela OBČINSKO PRIZNANJE za uspešno delo pri razvoju kmetijeJordan Cigoj Turistična kmetija Arkade iz Črnič je uspešna, podjetniško naravnana turistična kmetija. Kmetija je vzorčni pokazatelj, da je mogoče osnovnemu kmetijskemu gospodarstvu uspešno priključiti vzporedno dejavnost, ko se pokaže potreba po dodatnem zaslužku. Z dobrimi programi in trmastim vztrajanjem pri premagovanju evro-birokratskih težav sta Silva in Jordan Cigoj uspešno pridobila nepovratna evropska sredstva za razvoj.
Cigojevi se že vrsto let uspešno ukvarjajo s kmetovanje ter s prirejo prašičev in goveje živine z namenom prodaje sušenih ter drugih izdelkov iz mesa in lastnih kmetijskih pridelkov na domu. V preteklih letih so si uredili klavniške in mesno predelovalne prostore po evropskih predpisih. Druga pomembna dejavnost kmetije pa je pridelava grozdja in vina. Gospodar Jordan grozdje prideluje na okolju prijazen način in je že od ustanovitve ponudnik na Vipavski vinski cesti. Skupno letno pridelajo in prodajo preko 20 tisoč litrov vina. Del ga spijejo gostje kmetije, mnogokrat v prijetnem okolju "po starem" prenovljene in tehnološko sodobno opremljene vinske kleti, ostalo pa v buteljkah roma v kleti ljubiteljev in na police trgovcev v Sloveniji in tujini. Cigojeva vina so priznana in dosegajo odlične naslove na različnih tekmovanjih.
Z izletniškim turizmom se na kmetiji ubadajo že od leta 1989. Gostom domačije je na voljo 60 sedežev, od leta 2003 dalje pa oddajajo tudi sobe, k čemur je gospodarja spodbudilo vedno večje povpraševanje. Ta projekt je bil podprt s proračunskimi sredstvi Občine Ajdovščina in z evropskimi sredstvi iz programa SAPARD. Evropska sredstva so v naslednjih dveh letih koristili še za izgradnjo apartmaja in bazena. Danes kmetiji omogoča rast lastni dohodek, v letu 2005 je posodobila kmetijsko mehanizacijo, lani je bila zgrajena nova kuhinja.
Cigojeva kmetija iz Črnič je tako v Sloveniji, kot v tujini že vrsto let znana po odličnih vinih, mojstrski kulinariki in prijaznemu gostoljubju. K dodatni promociji tako kmetije, kot vinorodne Vipavske doline nasploh je pripomogel naziv vinske kraljice Maje Cigoj, hčere Silve in Jordana. Gospodarja pa imata že pripravljene načrte za prihodnji razvoj.
Kot odličen primer uspešnega razvoja dodatnih dejavnosti na kmetiji si Turistična kmetija Arkade ter njuna gospodarja, Silva in Jordan Cigoj, zaslužita priznanje Občine Ajdovščina. BOGOMIR MIRKO KRALJ, PATER ANGEL KRALJ je prejel OBČINSKO PRIZNANJE za prispevek pri raziskovanju zgodovine Ajdovščine z okolico v 16. stoletjupater AngelPater Angel Kralj je prišel v samostan v Vipavskem Križu 1982 leta. Takoj se je vključil v prizadevanja za obnovo samostana in njegovih kulturnih vrednot. Sistematično je pričel z urejanjem samostanske knjižnice in galerije umetniških slik. V to delo je uspel vključiti tudi Občino Ajdovščina in Goriško knjižnico. Tako je bila po desetletjih prizadevanj knjižnica s prikazom celice Janeza Svetokriškega končno na ogled obiskovalcem. Zelo pomemben je njegov delež pri obeleževanju 350-letnice samostana leta 1987. Ob 300-letnici izdaje prve knjige Janeza Svetokriškega leta 1991 je tvorno sodeloval pri pripravi in izvedbi okrogle mize o Janezu Svetokriškem v Vipavskem Križu in razstave Janez Svetokriški in njegov čas v Pilonovi galeriji v Ajdovščini. Zavzeto je sodeloval tudi pri prizadevanjih za vrnitev osmih dragocenih samostanskih knjig iz muzeja v Brežicah. Skupaj z zgodovinarjem Francem Kraljem je zbral podatke za knjižico Kapucinski samostan s cerkvijo v Vipavskem Križu, ki je izšla leta 1993.
Pater Angel je bil v Vipavskem Križu 15 let, leta 1997 pa je bil premeščen v samostan v Škofji Loki, kjer živi še danes, vendar je obdržal tesne stike s prijatelji v Vipavski dolini.
Njegov delež pri pripravi knjige Hubelj, Ajdovščina, Šturje in sosednji kraji v zgodovinskih zapisih od konca 15. do začetka 17. stoletja je neprecenljiv. Knjiga namreč temelji izključno na dokumentih, ki so zapisani v rokopisni nemščini. Pater Angel je ustregel prošnji urednika Stanislava Bačarja in opravil transkripcijo – prepis iz rokopisa v tipkopis – za 90 strani dokumentov iz Arhiva Republike Slovenije. Gre za izjemno dragoceno, zahtevno in obsežno delo, ki zahteva veliko znanja, izkušenj in časa. Delo je bilo težavno, saj so bili dokumenti v glavnem fotokopije, težko berljive, včasih komaj razpoznavne. Pater Angel je pripravil tudi prevod dokumentov, kar je prav tako nadvse zahtevno delo, saj gre za izrazoslovje iz 16. stoletja, s starinskimi izrazi, ki se jih ne uporablja več, med njimi je mnogo takih, ki jih ni najti niti v slovarjih.
Pater Angel je delo opravil v obljubljenem roku. Večino dela je opravil brezplačno – za prijatelje na Ajdovskem.
Za izjemni prispevek pri pripravi temeljnega zgodovinskega dela iz 16. stoletja na območju občine Ajdovščina izročamo Patru Angelu Kralju priznanje Občine Ajdovščina za leto 2007.

pripravila Sanda Hain
foto Ljubo Žgavec