Energetska zasnova Občine Ajdovščina VARČNO Z ENERGIJO

datum: 30.03.2007
kategorija: Sporočila za javnost

Na zadnji seji Občinskega sveta Občine Ajdovščina je bila svetnikom predstavljena Energetska zasnova občine Ajdovščina, ki jo je izdelalo podjetje IBE d.d. iz Ljubljane. Razlogov za izdelavo tovrstnega dokumenta je več. Sprejetje lokalnega energetskega koncepta pogojuje Energetski zakon. S sprejetim sklepom pa so se svetniki in Občina Ajdovščina v celoti zavezali, da bodo skrbno načrtovali javne objekte in infrastrukturo ter pri tem dajali poudarek energetski zmernosti in učinkoviti rabi energije. Rezultati takšnega delovanja bodo na dolgi rok izkazali prihranek energije in s tem pozitivne finančne učinke. Energetska zasnova Občine Ajdovščina torej ne bo služila zgolj načrtovanju oskrbe z energijo, pač pa tudi učinkovitemu prostorskemu razvoju.

Dokument vsebuje celovit pregled obstoječega stanja, analizo teh podatkov ter ukrepe, projekte in možnosti za učinkovitejšo rabo energije. Največ toplotne energije v občini Ajdovščina porabimo za ogrevanje stanovanj, in sicer kar 54 %, 34% toplotne energije porabi industrija, 12% pa jo gre za ogrevanje vode. Med vrstami energije po porabi je na območju občine Ajdovščina na prvem mestu zemeljski plin – 40,5%, takoj za njim je les – 34,8%, nato kurilno olje – 19,5%, uporabljamo pa še elektriko in nekatere druge energente. Slika virov energije se precej spremeni, če mesto ločimo od podeželja: medtem, ko se mesto Ajdovščina večji del ogreva na plin (62,1%), se podeželje pretežno greje na "drva" (59,6%). Pri porabi elektrike je industrija na prvem mestu (37,2%), sledijo ji gospodinjstva (32,6%) in drugi porabniki, za javno razsvetljavo pa na območju naše občine potrošimo kar 2,9% vse elektrike, ki se steka k nam.
Po analizi podatkov se med splošne pomanjkljivosti uvrščajo pomanjkanje managementa in koordinacije aktivnosti na področju oskrbe in rabe energije; pomanjkanje aktivnosti na področju promocije varčne rabe energije, splošno neučinkovit pregled nad rabo energije, pomanjkanje podatkov in evidenc, slab izkoristek obstoječih omrežij (npr.: razpad ogrevalnega sistema na Ribniku), neizkoriščanje nekaterih ugodnih možnosti (lesni ostanki z Lipe, premajhna – celo zanemarljiva uporaba obnovljivih energetskih virov, kot sta voda in sonce) in drugi. Pripravljalci dokumenta ob koncu predlagajo vrsto aktivnosti, ki naj bi racionalizirale rabo energije: vzpostavitev energetskega managementa, ciljno spremljanje rabe energije, pripravo strategij razvoja organizirane oskrbe z energijo v industrijskih, obrtnih in poslovnih conah ter na območju večjih stanovanjskih kompleksov, koriščenje lokalnih virov obnovljive energije, ne nazadnje pa tudi promocija energetskega svetovanja ter varčne rabe energije.
Dokument je sprejet, oba pristojna odbora: za okolje in prostor ter za gospodarstvo, sta na skupni seji ugotovila, da je študija potrebna in uporabna. Varčevanje pa se prične s tako drobnimi detajli, kot je sprotno ugašanje luči in zapiranje vode. Varčujmo torej, da bo energije ostalo tudi za naše potomce.

sh