Nagrajenci ob letošnjem prazniku občine Ajdovščina

datum: 08.05.2006
kategorija: Sporočila za javnost

Na slovesnosti ob prazniku občine Ajdovščina so bila najzaslužnejšim občanom in ustanovam podeljena petomajsko in občinska priznanja. Petomajsko priznanje je prejelo podjetje Primorje d.d., ki letos praznuje 60. obletnico, občinska priznanja pa so prejeli Jožica Pregelj ter aktiv gospodinj z dramsko skupino s Planine.

Najvišje priznanje, ki ga poklanja Občina Ajdovščina ob svojem prazniku – Petomajsko priznanje, je prejelo podjetje PRIMORJE d.d za 60-letno uspešno delo na področju gradbeništva.
Podjetje Primorje d.d. je ob svoji 60-letnici prejelo najvišje priznanje Občine Ajdovščina - petomajsko priznanje Primorje letos praznuje 60-letnico in ves ta čas je neločljivo povezano z ajdovsko občino in njenimi prebivalci. Podjetje je skozi desetletja raslo z Ajdovščino in Ajdovščina z njim.
Primorje je v občini, in v mestu Ajdovščini še posebej, zapustilo neizbrisno sled, saj je zgradilo večino primarne infrastrukture, večino objektov javnih objektov, industrijskih hal in trgovskih objektov, stanovanjskih blokov, vključno z vsemi največjimi soseskami kot so Ribnik, C2, C3. Z zasnovo, obliko in izvedbo, seveda v duhu časa, je zato nedvomno vtisnilo občini svoj neizbrisen pečat.

Zgodba podjetja se prične februarja leta 1946 z nastankom Pokrajinskega gradbenega podjetja, ki pa se je kmalu nato preimenuje v Primorje. Po vojni je Primorje najprej obnavljalo porušene mostove, šole in druge javne zgradbe. Že leto po svojem nastanku je zgradilo delavnice in upravo, ustanovilo delovodsko šolo, pevski zbor, dramsko skupino in športno društvo. Ter nadaljevalo z obnovami cestne in železniške infrastrukture, vodovodov, gradilo prva stanovanja in nastajajočo industrijo.

V petdesetih Primorje prične širiti svojo dejavnost, graditi prične tudi izven Primorske. Iz kovinarskih delavnic nastane samostojno Splošno kovinsko podjetje, mizarske delavnice se združijo v tovarno pohištva LIPA. V šestdesetih zgradi Primorje v Ajdovščini predilnico, skladišča za Mlinotest, halo za Fructal, dom JLA, pošto, avtobusno postajo, zdravstveni dom, blagovnico, stanovanja, in nenazadnje, novo kinodvorano, v kateri nocoj poteka slovesnost.

V sedemdesetih gradi tudi po drugih slovenskih deželah in republikah bivše Jugoslavije. Graditi začne tudi prvi odsek avtoceste – od Vrhnike do Postojne.
Osemdeseta leta zaznamuje tujina – Bližnji vzhod, Balkan.
Prvo polovico devetdesetih zaznamuje izguba južnih trgov. Leta 1994 podjetje sprejme strateško usmeritev v avtocestni program. Z novimi usmeritvami in dvigom kakovosti vseh poslovnih funkcij se je Primorje prilagodilo novim tržnim razmeram, celo več, pripravilo se je na nove izzive. Družba je leta 1998 pridobila certifikat kakovosti ISO 9001, lani pa še okoljski standard ISO 14001.

Z jasno začrtano strategijo razvoja in s premišljenimi poslovnimi povezavami je Primorje ob prelomu tisočletja oblikovalo skupino Primorje, ki je danes vodilni poslovni sistem za gradbeništvo v Sloveniji. S kakovostjo zgrajenih objektov, gradbenih proizvodov in storitev se lahko enakovredno kosa s podobnimi gradbenimi poslovnimi sistemi v Evropi.

Poseben poudarek pa velja družbeni vlogi Primorja v naši občini. Primorju doslej ni bilo potrebno odpuščati delavcev, še več, vseskozi na novo zaposluje in to pretežno mlade ljudi, z visoko in univerzitetno izobrazbo. Skupina Primorje danes reže kruh kar 630 delavcem, ki prebivajo v občini Ajdovščina.

Primorje vseskozi podpira tudi pobude, ki imajo namen obogatiti materialno in duhovno življenje občine. Pomaga različnim društvom, predvsem tistim, v katerih delujejo zaposleni, ki si z udejstvovanjem na kulturnem področju bogatijo duhovno življenje, hkrati pa skozi nastope, koncerte, razstave ipd. kulturno hrano delijo z drugimi. Primorje ima tudi lasten pevski zbor, ki ima za seboj že več kot četrt stoletja delovanja. Tesna je povezava tudi s Pilonovo galerijo

Primorje podpira številna športna društva, predvsem pri delu z mladimi – šport pač lahko odklanja mlade od pasti sodobnega časa. V nogometnem klubu Primorje, katerega glavni pokrovitelj je Primorje že celih 52 let, je v mlajših selekcijah vključenih 300 otrok, za katere skrbi 13 trenerjev.

Zaradi specifičnosti in zahtevnosti dela na terenu so v gradbeništvu še posebej občutljivi na raven zdravstvenih storitev, zato so bili v Primorju vedno pripravljeni prispevati za večjo učinkovitost našega zdravstva.

Že 22 let je na čelu družbe Primorje Dušan Črnigoj, ki je v imenu podjetja prevzel najvišje priznanje, ki ga podeljuje Občina Ajdovščina – Petomajsko priznanje. Denarni del nagrade je podjetje poklonilo OŠ Danila Lokarja iz Ajdovščine, za posodobitev informacijskega spletnega sistema. JOŽICA PREGELJ je prejela priznanje Občine Ajdovščina za prispevek k razvoju obrtništva v občini.Občinsko priznanje je za zasluge pri obrtniškem združenju prejela Jožica Pregelj Jožica Pregelj je prvo službo opravljala na ajdovski občinski upravi kot pisarniški referent na inšpektoratu. Konec 70-ih je napredovala in postala vodja Oddelka za gospodarstvo in planiranje. Leta 1983 pa se je kot prva zaposlila v takratnem obrtnem združenju. Skupaj s še nekaterimi uveljavljenimi obrtniki je tako postala ključna oseba, ki je pomagala postaviti temelje današnji trdni in močni obrtniški organizaciji.
V obrtniško problematiko je posegla kot izkušena upravna delavka, kar je bilo v takratnih razmerah za obrtništvo izjemnega pomena. Časi za obrtnike nikoli niso bili in še danes niso rožnati. Jožica pa je znala olajšati prepreke težkih zahtev do obrtnikov, hkrati pa omiliti stališča obrtnikov do takratne družbene realnosti. S svojo osebnostjo je mnogokrat tudi na neformalen način reševala in izpolnjevala naloge z veliko znanja in izkušenj, mnogokrat pa tudi po lastni intuiciji. Takšen pristop je pripomogel k spreminjanju odnosa do obrtništva nasploh.
Jožica je skrbela tudi za dobro promocijo domačih obrtnikov – prav ona je pričela z organizacijo Miklavževega sejma, ki je bil v svojih najboljših časih najprestižnejši obrtni sejem v Sloveniji; skrbela je za dobre odnose med domačimi obrtniki – organizirala je družabna srečanja in vpeljala vrsto tradicionalnih dogodkov, formirala športno sekcijo, ki se je redno udeleževala obrtniških športnih tekmovanj in nasploh veljala za nepogrešljiv člen pri katerikoli dejavnosti obrtniškega združenja. AKTIV GOSPODINJ PLANINA Z DRAMSKO SKUPINO je prejel občinsko priznanje za obujanje preteklosti in bogatitev kulturnega življenja v občiniZa ohranjanje ljudskega izročila je Občinsko priznanje Občine Ajdovščina prejel aktiv gospodinj s Planine z dramsko skupinoPlanino, najviše ležečo vas na Vipavskih gričih, je konec leta 2005 zaznamoval izid knjige s pomenljivim naslovom Da ne bi pozabili. Knjigo so vsebinsko oblikovale gospodinje s Planine, združene v aktiv. Delo nam najprej ponudi zanimive podatke o Planini, o njeni zgodovini, običajih, nato pa sledijo recepture jedi: nekatere so še vedno priljubljene, druge že skoraj pozabljene in ponovno obujene.
O tem obsežnem projektu so gospodinje pričele razmišljati po velikonočni razstavi v letu 2003, ki je vzbudila veliko pozornosti v javnosti. Še istega leta so namreč v Soboti – tedenski izdaji Primorskih novic pričele objavljati recepte. Od ideje do knjige sta minili dve leti načrtovanj, priprav, prijetnih srečevanj, pa tudi trdega dela, zapletov in obupovanj, ki jih je misel na to, da bomo pozabili, vedno znova opomnila, da morajo pripovedovanja zapisati in ohraniti za prihodnje rodove.
Ob prebiranju in prelistavanju knjige bralec začuti, da so gospodinje zares z ljubeznijo pristopile k delu ter da imajo rade svojo vas.
Knjigi je svoj pečat vtisnila tudi predstavitev, ki jo je ob izidu pripravila dramska skupina. Skupina nastopa ob različnih priložnostih in praznovanjih na vasi, svoj vrhunec pa je doživela prav ob predstavitvi knjige Da ne bi pozabili, kjer skozi igro na duhovit način prikazujejo življenje, običaje in zabavo na Planini nekdaj. Obenem pa za raziskovanje in ohranjanje dediščine navdušujejo domačo mladež. Zaradi velikega zanimanja je Aktiv gospodinj s Planine knjigo Da ne bi pozabili, skupaj z zgodbo dramske skupine predstavljal po mnogih drugih krajih.
Zaradi ohranjanja ljudskega izročila vsega naštetega Aktivu gospodinj s Planine skupaj z Dramsko skupino, poklanjamo priznanje Občine Ajdovščina.