Svet Občine Ajdovščina proti kompresorski postaji v Ajdovščini.

datum: 25.02.2005
kategorija: Sporočila za javnost

V četrtek, 17. februarja so bili občinski svetniki povabljeni na 3. izredno sejo v tem mandatu. Problematika, ki je zahtevala posebni sestanek, je v javnosti izzvala precej razburjena. Gre za načrtovanje gradnje plinske kompresorske postaje pod odlagališčem Dolga Poljana. Svetniki so po dolgi razpravi, v kateri so aktivno sodelovali tudi predstavniki okoliških krajevnih skupnosti, zavzeli stališče, da nasprotujejo predlogu državnega lokacijskega načrta za kompresorsko postajo v Ajdovščini, saj vsebina in postopek priprave nista bila pripravljena in vodena skladno z zakonodajo. Sklep vsebuje tudi zahtevo, da se postopek priprave državnega lokacijskega načrta za kompresorsko postajo Ajdovščina prekine.

Kompresorska postaja naj bi služila višanju tlaka plina v plinovodnem omrežju, kar je potrebno zaradi naraščajoče porabe, hkrati pa tudi napajanju novo predvidenega plinovoda proti slovenski Istri. Poleg tega državni strateški načrti predvidevajo izgradnje plinskih elektrarn, kot dopolnitev obstoječih virov energije, saj se poraba le-te iz leta v leto veča.
Leta 2001 je bil v Sloveniji zgrajen prvi tovrstni objekt v Kidričevem, ta potiska plin, ki prihaja iz Rusije, proti Ljubljani. V Ajdovščini naj bi zrasla druga kompresorska postaja v Sloveniji, skozi katero naj bi se pretakal alžirski plin.
Iz poteka dogodkov, ki jih je na izredni seji pojasnila vodja Oddelka za urejanje prostora Občinske uprave Ajdovščina, Irena Raspor, je razvidno, da je bila Občina Ajdovščina seznanjena z zadevo od septembra leta 2002. Projekt se je takrat imenoval Odcepno-razvodna instalacija za visokotlačni transportni plinovod od M3 do Dragonje z energetskim objektom za povečanje tlaka v transportnem omrežju in je kot tak imel pravno podlago v Dolgoročnem planu RS, kot obvezno državno izhodišče. Glede na dejstvo, da so se strokovne podlage – idejni projekti in poročilo v vplivih na okolje (skladno s sprejetim programom priprave) izdelovale vzporedno z lokacijskim načrtom – do sredine decembra 2004 ni bilo razvidno, za kakšen objekt gre, pa tudi tedaj so bile rešitve predstavljene le delno. Občani si lahko natančen potek dogodkov ogledajo na spletni strani Občine Ajdovščina – www.ajdovscina.si, pod rubriko Občinski svet, med gradivom za 3. izredno sejo Sveta Občine Ajdovščina.
16. januarja je bil sprejet sklep o javni razgrnitvi, ki je pričela 23. januarja. Svetniki Občine Ajdovščina so se na januarski seji dogovorili, da se bodo udeležili javne obravnave ter se s strani pripravljalca (Ministrstvo za okolje in prostor), načrtovalcev državnega lokacijskega načrta in strokovnih podlag ter investitorja (Geoplin d.o.o.) podrobneje seznanili z načrtovano prostorsko ureditvijo. Kmalu zatem pa je župan Marjan Poljšak sklical izredno sejo, na katero je povabil predstavnike okoliških krajevnih skupnosti ter investitorja, podjetje Geoplin d.o.o, ki ga je na seji zastopal vodja tehničnega sektorja podjetja, dr. Franc Cimerman. Najprej je obrazložil namen in način funkcioniranja kompresorske postaje, kasneje pa poskušal odgovoriti na dileme in vprašanja svetnikov, predstavnikov krajevnih skupnosti in ostale zainteresirane javnosti. Dr. Franc Cimerman je večkrat poudaril, da kompresorska postaja sama po sebi ni nevaren objekt, da je priklopljena na obstoječe plinovodno omrežje ter da se v primeru kakršnekoli nevarnosti z ventili loči od plinovoda – količina plina v objektu pa ni tolikšna, da bi na kakršen koli način bremenila okolje, oziroma pomenila nevarnost za prebivalce v okolici.
Okoliške krajevne skupnosti se ne strinjajo z lokacijo kompresorske postaje. Poleg morebitne nevarnosti kot največji problem izpostavljajo izgled krajine– kompresorska postaja je kot edini objekt locirana v sredino 600 hektarov obsegajočega področja kmetijskega zemljišča; možnost ogrožanja okolja s hrupom – predstavniki podjetja niso znali pojasniti tovrstni vpliv na okolje; sprašujejo se tudi o vplivih burje, še posebej pa so prizadeti zaradi dejstva, da jih do zadnjega trenutka nihče ni seznanil z zadevo. Iz vrst svetnikov so se pojavljala tudi vprašanja odškodnine, v primeru, da lokalna skupnost ne bi imela vpliva na končno odločitev ter o sinergijskih učinkih (infrastruktura, delovna mesta,…).
Po obširni debati, ki pa je dala razmeroma malo zadovoljivih odgovorov, so si svetniki vzeli odmor za premislek ter se odločili, da nasprotujejo državnemu lokacijskemu načrtu. V obrazložitvi pa navajajo vsebinske pripombe in postopkovne pomanjkljivosti. Tudi te si lahko občani pogledajo na spletni strani Občine Ajdovščina.
sh