Utrinki z januarske seje ajdovskih občinskih svetnikov

datum: 03.02.2005
kategorija: Sporočila za javnost

Konec januarja (27. 1.) je potekala 21. redna seja Občinskega sveta Ajdovščine. Na dnevnem redu je bilo deset točk, od tega zagotovo ena pomembnejših Investicijski program za izgradnjo nove osnovne šole Šturje, ki so ga po kar dolgem pogovoru svetniki tudi sprejeli

Za začetek, pri točki informacije in pobude, je bilo danih nekaj predlogov: eden od svetnikov je predlagal, naj komunala vsaj dvakrat letno očisti tudi ulice in ceste po vaseh. Predlagano je bilo združevanje redarske službe obeh zgornjevipavskih občin in zaposliti dodatnega redarja, svetniki so namreč mnenja, da en sam redar ne zmore opraviti vsega, kar mu je naloženo. Postavljeno pa je bilo tudi vprašanje okoli gradnje Kompresorske postaje na območju občine Ajdovščina, za katero ravno v tem času poteka javna razgrnitev. Gre za precej obsežen objekt, ki naj bi zagotavljal večjo kapaciteto plinovodnega omrežja in je lociran pod deponijo v Dolgi Poljani. Svetniki so se dogovorili, da se bodo udeležili javne obravnave, ki bo potekala 3. februarja v Domu krajanov v Ajdovščini.
Naslednji dve točki sta obravnavali spremembe statuta Občine Ajdovščina in poslovnika Občinskega sveta, s katerimi se oba pomembna dokumenta usklajujeta z Zakonom o lokalni samoupravi. Med bistvenimi spremembami je poenotenje načina glasovanja. Svetniki so potrdili tudi spremembe in dopolnitve Pravilnika o subvencioniranju projektov inovacij, ki razširjajo možnosti prijave na javni razpis tudi na raziskovalne naloge, podaljšujejo rok prijave na dva meseca ter napovedujejo dva javna razpisa za inovatorje v letu.
Kar dolgo so se svetniki zadržali pri sprejemanju Investicijskega programa za izgradnjo nove osnovne šole Šturje. Novozgrajeni objekt bo imel 14 velikih učilnic, 3 male in 9 kabinetov ter ostale pripadajoče objekte (jedilnice, garderobe, sanitarjie,…) v skupni izmeri 2922,57 kvadratnih metrov. Telovadnica bo večja od prvotno predvidene – 1004 kvadratnih metrov bo zadostovalo, da se bodo v njej lahko odvijale tudi ligaške košarkaške tekme, nad garderobami pa bodo tribune. Ocenjena vrednost del skupaj z DDV znaša 972.752.000 tolarjev, če pa vrednost zaradi dinamike plačil in daljšega odplačilnega obdobja preračunamo po tekočih vrednostih na januar 2008, ko je predviden zaključek financiranja je ta vrednost 1.039.719 tolarjev. Večino investicije bo pokril proračun Občine Ajdovščina in sicer bo skupen znesek prispevka od leta 2003 do 2008 738.028.000 tolarjev, preostali delež pa naj bi pokrila država. Terminski načrt, ki je usklajen z dinamiko plačil, predvideva izgradnjo v letu 2008. Mogoče pa bi bilo šolo zgraditi tudi v letu 2006 – v tem primeru bi bilo potrebno iskati nove finančne vire. V tem kontekstu je bilo omenjeno tudi zadolževanje, ki pa je nekatere svetnike močno razburilo. Občinski svet je namreč že pred časom sprejel stališče, da se občina ne bo zadolževala. Svetniki so se strinjali, da bi bilo dobro čim prej zgraditi šolo, vendar pa ne za vsako ceno. Po dolgem posvetu in pojasnilih Občinske uprave so se svetniki odločili, da sprejmejo investicijski program in tako zaženejo vse potrebne postopke. Hkrati pa so se dogovorili, da bodo o tej temi še večkrat razpravljali, saj lahko v kratkem pričakujejo nekatere popravke investicijskega načrta.
V nadaljevanju so svetniki potrdili Sklep o oblikovanju neprofitnih najemnin v letu 2005, prirejen po novi Uredbi o metodologiji za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih ter merilih in postopku za uveljavljanje subvencioniranih najemnin, ki je stopila v veljavo 1. januarja letos. Z novo uredbo se bodo najemnine poenotile, ureja pa se tudi postopnost dviga najemnin do konca leta 2006. Sprejeti so bili tudi predlogi ukrepov za ohranitev podružnične šole Šmarje, ki bi ji v nasprotnem primeru grozilo zaprtje. Šolarjem v Šmarjah se tako zagotavlja podaljšano bivanje, kosilo ter prevoz učencev iz Zavina. Težave imajo tudi šolarji z Brij in Kamenj, ki se po zaprtju podružnične šole v njihovih vaseh vozijo v Skrilje. Prevoze teh otrok bodo uredili na podoben način, kot imajo to urejeno v Budanjah – vozili se bodo s šolskim kombijem, za katerega bo večino stroška krila Občina, starši pa bodo prispevali del denarja za dodatne prevoze.
sh